Sezon 2018/2019 zamknął stary rozdział gry w klasie okręgowej.

Sezon 2018/2019 zamknął stary rozdział gry w klasie okręgowej. Do tej pory rozgrywki na szóstym poziomie rozgrywkowym w województwie śląskim prowadzone były w: Bielskiej Lidze Okręgowej, Football Factory – Częstochowskiej Klasie Okręgowej oraz czterech grupach ZINA Klasa Okręgowa. Od sierpnia także będziemy mieli sześć grup, ale ściśle uporządkowanych według podziału terytorialnego.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W grupie bytomsko-zabrzańskiej, po zdobyciu awansu przez Dramę Zbrosławice, żaden zespół nie spadł, czyli utrzymały się: Piast II Gliwice, Orzeł Miedary, Jedność 32 Przyszowice, Sośnica Gliwice, Odra Miasteczko Śląskie, KS 94 Rachowice, Przyszłość Ciochowice, Silesia Miechowice, Tęcza Wielowieś, Górnik Bobrowniki Śląskie, Sokół Orzech i Czarni Pyskowice. A 16-zespołową stawkę uzupełnią mistrzowie i wicemistrzowie klasy A Podokręgu Bytom i Zabrze.

W grupie częstochowsko-lublinieckiej, po awansie Znicz Kłobuck oraz spadku z IV ligi MKS Myszków i Zielonych Żarki, pozostały: KS Panki, Amator Golce, MLKS Woźniki, Liswarta Krzepice, Piast Przyrów, Olimpia Truskolasy, Stradom Częstochowa, Pogoń Kamyk, Gmina Kłomnice, Warta Mstów i Sparta Lubliniec. 16-drużynową stawkę uzupełnią mistrzowie 1 i 2 grupy klasy A Podokręgu Częstochowa oraz z mistrz klasy A Podokręgu Lubliniec.

W mającej liczyć na sezon przejściowy 18 zespołów grupie katowicko-sosnowieckiej, zgodnie z podziałem 9 miejsc dla każdego z podokręgów, z Podokręgu Katowice, po awansie AKS Mikołów, pozostały: LGKS 38 Podlesianka, MKS Siemianowiczanka, Pogoń Imielin, Sparta Katowice, Urania Ruda Śląska, Orzeł Mokre, MK Górnik Katowice i Naprzód Lipiny. Dołączy do nich mistrz klasy A, do której spadły MKS 09 Górnik Mysłowice i AKS Wyzwolenie CEZ Chorzów. Natomiast z Podokręgu Sosnowiec, po spadku z IV ligi Górnika Piaski, w okręgówce pozostały: Szczakowianka, Górnik Wojkowice, Tęcza Błędów, Zagłębie II Sosnowiec, AKS Górnik Niwka, Źródło Kromołów i Cyklon Rogoźnik. Dołączy do nich mistrz Klasy A, do której spadły MKS Łazowianka-Wysoka Łazy i SKS Łagisza.

W grupie skoczowsko-żywieckiej, po awansie do IV ligi Beskidu Skoczów lub Błyskawicy Drogomyśl (2 kolejki przed końcem sezonu skoczowianie mają 5 punktów przewagi), grać będą: jeden z wyżej wymienionych zespołów oraz: Czarni-Góral Żywiec, Koszarawa Żywiec, Tempo Puńców, Soła Rajcza, Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe, Orzeł Łękawica, Cukrownik Chybie, Spójnia Zebrzydowice i LKS 99 Pruchna. Do klasy A Podokręgu Skoczów, spadnie więc jedynie LKS Kończyce Małe, a awansują po trzy najlepsze drużyny z klasy A Podokręgów Skoczów i Żywiec.

W grupie bielsko-tyskiej zobaczymy „stare” firmy, bo żaden z zespołów z Podokręgów Bielsko-Biała i Tychy, ani nie awansował do IV ligi, ani nie spadł z okręgówki. Zagrają więc: BKS Stal Bielsko-Biała, Iskra Pszczyna, Pasjonat Dankowice, LKS Bestwina, MKS Lędziny, Fortuna Wyry, Rekord II Bielsko-Biała, KS Bestwinka, Piast Bieruń Nowy, Ogrodnik Tychy, Czarni Jaworze, Sokół Wola, LKS Studzienice i LKS Łąka, a 16-zespołową stawkę uzupełnią mistrzowie klasy A Podokręgu Bielsko-Biała i Tychy.

O ile reorganizacja w pięciu wymienionych już grupach przeszła „bezboleśnie” to przy formowaniu 18-zespołowej grupy raciborsko-rybnickiej trzeba było zastosować ostre cięcie. Z Podokręgu Racibórz w grupach II i III grało w minionym sezonie 12 drużyn, a w dodatku z IV ligi spadły Unia Racibórz i Dąb Gaszowice. Dodajmy do tego miejsce dla mistrza klasy A i okaże się, że aż połowa zespołów została zdegradowana. Z raciborskiego tuzina spadły: KS Kornowac, Rafako Racibórz, Przyszłość Rogów, Naprzód Syrynia i Naprzód Czyżowice, czyli pięć ostatnich zespołów z III grupy oraz Zameczek Czernica, który w II grupie zajął 7 miejsce z dorobkiem 44 punktów. Ten dorobek w porównaniu z Silesią Lubomia, Czarnymi Gorzyce i LKS 1908 Nędza, które uplasowały się na miejscach od 9 do 7 w grupie III, zdobywając 46 punktów, okazał się niewystarczający. Z Podokręgu Rybnik grało natomiast 11 drużyn, ale skutki reorganizacji złagodziły awanse: APN Odra i Unii Książenice, co przy spadku Płomienia Połomia z IV ligi sprawiło, że w okręgówce nadal grać będą: Rymer Rybnik, ROW 1964 II Rybnik, MKS Czerwionka i Pierwszy Chwałowice z grupy II oraz Forteca Świerklany, Granica Ruptawa i Polonia Marklowice, a 9-zespołową grupę uzupełni mistrz klasy A Podokręgu Rybnik.

Od następnego sezonu wszystko już będzie jasne i przejrzyste, bo z klasy A każdego podokręgu awansują mistrz i wicemistrz, a szeregi okręgówki opuszczać będą minimum trzy zespoły. Liczba spadkowiczów może być większa w przypadku gdy z IV ligi zostanie zdegradowana drużyna przynależąca terytorialnie do konkretnej grupy klasy okręgowej.

info.http://www.slzpn.katowice.pl/