WYWIAD Z TRENEREM PO SEZONIE !!

1. Trenerze proszę o podsumowanie sezonu.

Ten sezon zaczął się dla nas bardzo źle od kilku nieplanowanych porażek, po których trzeba było gonić i szukać punktów.
Dodatkowo nie odpuszczały nam kontuzję, wielu zawodników nie było w optymalnej formie ze względu na późne sierpniowe
i wrześniowe urlopy, to wszystko spowodowało, że jesień zakończyliśmy tuż nad kreską. Po dobrze przepracowanej zimie,
potencjał, który jest w tej drużynie wystrzelił od pierwszego meczu wiosny i zagraliśmy znakomitą rundę.
Na pewno uważam ten sezon jako kolejny krok do przodu tej drużyny i zapowiedź kolejnych w następnym.

2. Czy są w drużynie zawodnicy, którzy zasługują na pochwałę? Ktoś się bardziej wyróżnił?
Są i jest to cała grupa zawodników, którzy zrobili krok do przodu i grają z sezonu na sezon lepiej. Jakbym miał wyróżnić jednego
wskazałbym Kubę Rożka, który mimo, iż bardzo młody ten skok jakościowy zrobił w tym sezonie największy. Teraz od niego zależy
czy będzie miał w sobie tyle pokory, żeby nadal mocno nad sobą pracować, czy tylko zadowoli się tym co jest.

3. Czy klub planuje już nowe transfery?
Nowe transfery oczywiście planujemy, szukamy chłopaków na rynku, którzy byliby do wzięcia i pasowaliby mi piłkarsko
i osobowościowo do drużyny. Oczywiście nie tylko my szukamy na rynku okazji, a rywalizujemy z "większymi" finansowo przeciwnikami,
więc ten temat nie jest łatwy, ale mamy swoje argumenty i zapewniam, że drużyna będzie konkurencyjna w przyszłym sezonie.

4. Jaki mecz w tej rundzie był dla drużyny najtrudniejszy ? najgorszy ? najlepszy ?
Najtrudniejszy zdecydowanie przegrany jesienią u siebie z Górnikiem Bobrowniki. Chyba nigdy nie zdarzyło mi się, żeby przegrać mecz
w którym miało się tak miażdżącą przewagę, po tym meczu, trzeba było naprawdę robić robotę psychologa bo chłopcy byli po prostu rozbici.
Najlepszych było kilka, na pewno mecz z Żyglinem u siebie, czy mecz na Dramie mają największy wydźwięk, a chłopaki zagrali fantastycznie w tych meczach.

5. Gdzie szukasz wiedzy i inspiracji?
Ciężko o odpowiedź na to pytanie, gdyż kiedy żyje się piłką, wiedzę i inspirację czerpie się ze wszystkiego, obserwując, słuchając, czy bezpośrednio
stykając się z różnymi sytuacjami.

6. Trenerze, czy zdarza się Panu chodzić na mecze rezerw, oraz inne spotkania z niższych lig? Wyróżniający się zawodników "zaprosić" do pierwszego zespołu?
Na meczach domowych rezerw jestem regularnie, jeśli chodzi o obserwację innych graczy również kilkakrotnie zdarzyło nam się pojechać na mecz, żeby kogoś obejrzeć.
Oczywiście wszystko w ramach czasu, gdyż często mecze czasowo się pokrywają.

7. Trenerski idol ?
Nie mam jednego trenerskiego idola. Oczywiście kiedyś grając częściej obserwowało się zawodników grających na naszych pozycjach.
Teraz przypatruję się jakie ruchy robią trenerzy, jak reagują, co zmieniają itp, Na pewno zmieniła się perspektywa obserwacji meczów, od kiedy jestem trenerem.

8. Najlepszy zespół na świecie?
Podoba mi się gra zespołów, którzy potrafią zdominować każdego rywala, piłkarsko przejąć inicjatywę, kontrolować każdy mecz. W ostatnim sezonie w ten
sposób grał Manchester City i Liverpool, ale Real pokazał, żę nawet tak grających rywali można pokonać.

9. Zawodnik który robi “różnice” ? ( na świecie, na tą chwilę )?
Jest bardzo wielu takich zawodników dominatorów na swoich pozycjach. Courtois,Alexander Arnold, Van Dijk, Modrić, Mbappe, Lewandowski.
Każdy z nich na swojej pozycji wyznacza trendy jak powinno się grać, żeby rywale nie byli w stanie go pokonać. Uważam, że każdy zawodnik powinien
mieć kogoś kogo ogląda szczególnie i patrzy na zachowania boiskowe swojego zawodnika czerpiąc wzorce, które mu pomogą.
A jak wspomniałem takich zawodników-kompletnych do obserwacji jest mnóstwo.

10. Zawód trener: praca czy hobby?
Bardziej hobby i przyjemność, jednak ze względu na ilość przeznaczonego czasu w jakimś sensie też praca. Jednak uważam, że trener tak naprawde "pracuje" kiedy ciąży
na nim duża presja, a co za tym idzie zarabia duże pieniądze. Na poziomie ligi okręgowej to hobby, ale żeby wszystko działało jak należy trzeba do niego podchodzić
bardzo poważnie jak do pracy.

11. Najważniejszy element dobrego treningu?
Przede wszystkim zaangażowanie zawodników w trening. Oczywiście trener musi je egzekwować, jednak w niższych ligach bardzo dużo zależy od zawodnika.
Przede wszystkim on musi chcieć "zapieprzać" i dawać z siebie wszystko. Jeśli tego nie robi w wyższych ligach jest eliminowany z czasem z klubu, na poziomie
ligi okręgowej bardzo ważne, żeby mieć chłopaków, którzy są świadomi jak muszą pracować, żeby były efekty. Tu każdy zawodnik jest cenny i nie ma opcji rezygnowania
z kogoś, trzeba tłumaczyć i walczyć o każdego.

12. Pracujesz z tą drużyną już 4 sezon – z czego jesteś najbardziej zadowolony?
Najbardziej jestem zadowolony z tego, że drużyna gra w piłkę, a nie tylko ją kopie. Że komunikacją między mną a drużyną jest na fajnym poziomie.
Że ambicję chłopaków sięgają wysoko. Przede wszystkim, że mam fantastyczne warunki do treningu, szczególnie zimą, za co wielkie brawa dla prezesów.
Jest wiele aspektów, które sprawiają, że wygląda to przyzwoicie. Ale cały czas jest dużo do poprawy w wielu elementach.

13. Czy poziom ligi okręgowej (naszej grupy) podwyższył się? , czy raczej na stałym poziomie?
Myślę, że poziom ligi okręgowej jest na coraz wyższym poziomie. Coraz jest mniej drużyn "pałujących" i liczących na siłę i walkę, a coraz więcej próbuje grać w piłkę.
Ale jest to ewolucja, nie rewolucja.

14. Za rok o tej porze Silesia Miechowice będzie ......?
Uważam, że na pewno jak w dwóch ostatnich sezonach w czołówce tabeli, nic więcej powiedzieć nie można, bo rok na poziomie okręgówki to dużo i w każdym z klubów
mogą nastąpić zmiany zarówno na plus jak i minus, także nigdy do końca nie można przed sezonem być pewnym z kim przyjdzie rywalizować.

Dziękuję za wywiad i poświęcony czas. Życzę całej drużynie spokojnego i udanego odpoczynku.